کشک قیطرانی که بدن شما را در مقابل آلودگی هوا بیمه میکند

روهینی کاراندیکار، در مجله I wonder، فرآیند ساده و روزمره تشکیل کشک قیطران را بررسی می‌کند تا مقدمه‌ای عملی در مورد معنای تفکر مانند یک دانشمند ارائه دهد.

تمرین ساده و روزمره تشکیل کشک شامل مفاهیمی است که در زیست شناسی، شیمی و فیزیک آموزش داده می شود. آیا می‌توانیم از این فرآیند برای ارائه مقدمه‌ای عملی در مورد معنای تفکر مانند یک دانشمند استفاده کنیم؟

انجام علم ممکن است یک راه قدرتمند برای درک روش علمی، و معنای دانشمند بودن باشد. کاربردهای فرآیند علمی فراتر از آزمایشگاه‌ها به زندگی روزمره ما گسترش می‌یابد. یکی از کاربردهای این فرآیند در درک تشکیل کشک است.

تهیه کشک یک عمل قدیمی است که در بسیاری از نقاط جهان رایج است و بدون شک از طریق مشاهده، پیش‌بینی و تحقیق مکرر تکامل یافته است.

این تمرین روزمره فرصت های یادگیری فراوانی را برای دانش آموزان جوان کنجکاو که ممکن است تازه شروع به کشف دنیای زیست شناسی کرده باشند، ارائه می دهد.

کشک

به عنوان مثال، آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا ما همیشه به مقدار کمی کشک «قدیمی» برای تهیه یک دسته کشک «تازه» نیاز داریم؟ یا، اگر می‌توان به سادگی با ماندن شیر بدون مزاحمت برای مدت زمان کافی، کشک به دست آورد؟ یا چرا دمای شیر یا فصل سال بر سرعت تشکیل کشک تأثیر می گذارد؟

این و بسیاری از سوالات دیگر در مورد تشکیل کشک را می توان از طریق آزمایش های ساده و مقرون به صرفه پاسخ داد. یک فضای کوچک، انگیزه برای مشاهده، و تمایل به بازی با شیر و کشک (و بعدا تمیز کردن) ممکن است تمام چیزی باشد که لازم است!

این آزمایش‌ها جدای از معرفی دانش‌آموزان با روش علمی، طیف گسترده‌ای از موضوعات را در زیست‌شناسی مدرسه مورد بررسی قرار می‌دهند.

این فعالیت به طور ایده آل یک روز قبل از سایر فعالیت ها معرفی می شود. فعالیت مربوطه را به عنوان تکلیف با دانش آموزان به اشتراک بگذارید. آنها را با ایده «خبرنگار علمی» آشنا کنید و از آنها بپرسید که انتظار دارند چه چیزی پیدا کنند.