کاربرد سفال

همه ما می دانیم که روندها از یک حرکت دایره ای پیروی می کنند. هر چیزی که امروز مد است، فردا وجود نخواهد داشت، اما مطمئناً پس از پایان روند فردا باز خواهد گشت. این نه تنها در مورد پوشاک، سبک زندگی یا لوازم جانبی، بلکه اعمال روزانه ما نیز صدق می کند.

آنچه امروز استفاده می کنیم ممکن است به زودی مورد استفاده قرار نگیرد، اما ممکن است در آینده ای دور دوباره استفاده شود. همین اتفاق برای «سفینه سفالی» نیز افتاده است. زمانی که مردمان دره سند باستانی و تمدن هاراپا از آن استفاده می کردند، تراکوتا به طور فزاینده ای در خانه های ما فضاسازی می کند. تراکوتا در قالب مجسمه، باغبانی یا قابلمه های پخت و پز جای خود را به جای گذاشته است.

Terracotta در ایتالیایی به معنای “زمین پخته” است. همانطور که از معنی پیداست، نوعی خاک رس است که پس از قالب گیری به شکل دلخواه، تقریباً دو ساعت پخته می شود. محدوده دما 600 تا 1000 درجه سانتیگراد است. این فرآیند تولید تراکوتا خواص بسیاری را به وجود آورده است که امروزه آن را بسیار مطلوب کرده است. این موارد به شرح زیر است:

دارای طبیعت متخلخل
اولین و مهمترین خاصیت تراکوتا متخلخل بودن آن است. به دلیل پختن تراکوتا در چنین دماهای بالا، متخلخل می شود. این ویژگی آن را به انتخابی عالی برای کاشت درخت تبدیل می کند زیرا هوا به سرعت در گردش است. همچنین غذاهایی که در داخل قابلمه یا ظروف سفالی درست می‌شوند، خوش طعم‌تر و پر عطر به حساب می‌آیند. جدا از این، ارزش غذایی غذا نیز دست نخورده باقی می ماند.

قوی
اگرچه تراکوتا هنوز یک ماده خاکی است، اما از بسیاری از مواد خاکی مانند خاک رس مقاوم تر است. از آنجایی که برای مدت طولانی در آتش پخته می شود، سفت می شود. آنقدر قوی است که می توان از آن به عنوان وسیله ای برای پخت غذا و سازه های ساختمانی استفاده کرد.

مقاوم در برابر آتش
یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه تراکوتا این است که در برابر آتش مقاوم است. خوب، اگر از کاشی های تراکوتا در ساخت خانه ها و سایر سازه ها استفاده شده باشد، می توان از بسیاری از حوادث آتش سوزی جلوگیری کرد.

پاک شوندگی راحت
تمیز کردن سفالین بسیار آسان است. می توان کثیفی های سبک را با آب گرم و یک پارچه یا برس نرم پاک کرد. اگر لکه ها همچنان باقی مانده اند، می توان آنها را با یک شوینده ملایم شستشو داد. یک کلمه احتیاط در اینجا این است که از هیچ صابون یونی یا سفت هنگام شستشو استفاده نکنید. این ممکن است باقیمانده ای باقی بگذارد که می تواند اثربخشی را برای همیشه از بین ببرد.

خواص عایق
تراکوتا خاصیت عایق دارد. این بدان معنی است که می تواند در شرایط آب و هوایی شدید زنده بماند. در بام ها به عنوان عایق برای گرم نگه داشتن خانه ها در شرایط آب و هوایی سرد استفاده می شود. به همین دلیل در قابلمه نیز برای گرم نگه داشتن غذا استفاده می شود زیرا حرارت داخل قابلمه را حفظ می کند. گلدان سفالی نگهداری مواد غذایی مناسب خود را در وب سایت Elementry پیدا کنید تا مطمئن شوید که غذا دمای خود را حفظ می کند.

مواد زیست محیطی
از آنجایی که از تمام اجزای تجدیدپذیر و زمینی تشکیل شده است، یک ماده سازگار با محیط زیست است. در دوران امروز که همه ما با بیماری های همه گیر، عدم تعادل زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی غیرقابل توضیح مواجه هستیم، حفظ محیط زیست به یکی از اهداف توسعه تبدیل شده است. در چنین شرایطی، سفالین یک موهبت است.

یکی، از هیچ ماده شیمیایی خطرناکی تشکیل نشده و در هنگام تجزیه هیچ نوع گازی آزاد نمی کند. کاملا ارگانیک است. جدا از آن، قابل استفاده مجدد است. به عنوان مثال، گلدان های شکسته را می توان به عنوان سینی برای ظروف جدید استفاده کرد. علاوه بر این، قابل بازیافت نیز می باشد. قطعات شکسته و شکسته شده به نام گروگ را می توان برای تولید مجدد محصولات تازه تراکوتا استفاده کرد.

تراکوتا لعابدار
همانطور که همه ما می دانیم، تراکوتا دارای منافذ است، اما لعاب می تواند این منافذ را پر کند. می توان تراکوتا را لعاب داد تا ضد آب شود. این تراکوتا ضد آب دارای ابزارهای مفید است. به عنوان ماده زهکشی استفاده می شود. استحکام این ماده باعث می شود که بتواند مقادیر زیادی آب را جاری کند. از این رو، پارچ های سفالی لعاب دار، لوازم جانبی کامل آشپزخانه هستند. از وب سایت Elementry انتخاب کنید!